Küçük Prens

 

Antoine de Saint-Exupery'nin unutulmaz çocuk klasiği Küçük Prens'in, Düşler Perdesi yapımı tiyatro uyarlaması, bizleri oyun boyunca Emir Tayla’nın unutulmaz sesiyle Küçük Prens’in büyülü dünyasında macera dolu bir gezintiye çıkarıyor. Dekor tasarımını Dilşad Ayral Ünal’ın, Işık Tasarımını Batuhan Sezer’in üstlendiği, başrollerini Süleyman Kara, Refiye Genç, Emre Çoldur ve Rabia Şafak’ın paylaştığı Küçük Prens, bizleri yeniden yazarın müthiş hayal dünyasına davet ediyor.

 

"Yetişkin" olmayı yetişkinlerin dünyasından yanlış örneklerle anlatan Küçük Prens, adeta hayatın nasıl anlamlı kılınacağına dair bizlere kılavuzluk ediyor."

 

Hayata hiç sorgulamadan dahil olmak yerine hayallerine inanarak ve yeteneklerine güvenerek kendi yaşam amacını bulmanın en doğrusu olduğu mesajını veren hikaye, eğitici yönüyle dikkat çekiyor.

 

Küçük Prens’in yaşadıklarını anlıyor, kırgınlıklarına üzülüyor, söylediklerine hak veriyoruz. Gezegenindeki çiçeğiyle pek anlaşamadığı için biraz uzaklaşmaya karar veren, yolculuğu sırasında Dünya’ya da uğrayan Küçük Prens Sahra Çölü’nde bir pilotla karşılaşır. İşte olan biteni de bu pilot anlatır bize. Kimdir Küçük Prens, neden sürekli sorular sorar, çiçeğiyle neden anlaşamamıştır, gittiği diğer gezegenlerde kimlerle karşılaşmıştır ve neler öğrenmiştir? Bu öyküyü dinlerken Küçük Prens’in yaşadıkları ve öğrendikleri sayesinde hayatımıza tekrar bakıyoruz ve yaşamı anlamlandırmada ‘ne kadar da büyüdüğümüzü” görüyoruz. Küçük Prens’in de dediği gibi “Büyüklere her şeyi açıklamak gerekir zaten.”

 

1 Perde / 60 dak.

 

Yapım : Düşler Perdesi

Oyun : Küçük Prens

Yazan : Antoine de-Saint Exupery

Uyarlayan : Düşler Perdesi

Yöneten : Alev Sezer

Seslendiren : Emir Tayla

Oyuncular : Emre Çoldur, Refiye Genç, Süleyman Kara, Berk Çanakoğlu

Işık Tasarımı : Batuhan Sezer

Kostüm Tasarımı : Dilşad Ayral Ünal

Çocuk Aklı Danışmanı : Sarah Merve Ahmad

Görsel İletişim Tasarım : Can Toygar

 

© Düşler Perdesi